Hubnutí podle tradiční čínské medicíny

Hubnutí podle tradiční čínské medicíny

Hubnutí podle tradiční čínské medicíny nemá nic společného s hladověním. Obezita nebo nadváha může být důsledkem špatně fungujícího organismu. Někdy má člověk pocit, že musí zhubnout a přitom jeho váha nejlépe odpovídá jeho organismu. Je ovlivněn módním trendem a přitom při jeho konstituci, která je mu daná, je pro něj nevhodné i zdraví nebezpečné dostat se na váhu nižší. Většinou však člověk správně vnímá, že je jeho tělo těžké, neohrabané, nezdravé. V tomto případě je vhodné podstoupit stanovení diagnózy podle tradiční čínské medicíny, aby se zjistil kořen onemocnění. Někdy si může člověk myslet, že je to jen žravost, která mu způsobuje přibývání na váze, avšak i tato žravost má své příčiny, ať psychického rázu nebo rázu funkčního. Příčinou takovéto žravosti z pohledu fungování organismu může například být existence patologické horkosti v organismu, která napadá žaludek. Když takovýto člověk něco sní, je to pak stejné jako by neustále přikládal do hořícího krbu. Jídlo stejně jako dřevo rychle shoří a organismus z něj nemá šanci získat energii potřebnou pro fungování organismu. Takový člověk pak trpí více než je obvyklé hladem, protože tělo správně hlásí, nedostává se mi energie.  Tradiční čínská medicína jde však ve svém zkoumání příčiny dál, tj. zjišťuje pomocí stanovení diagnózy kořen onemocnění, tedy příčinu, proč se v těle objevilo patologické horko. Zde přichází v úvahu mnoho možností, které dokáže tradiční čínská medicína svými bohatými metodami vyšetřování odhalit. Využívá přitom hlubokých znalostí souvislostí jednotlivých jevů a procesů v organismu. Jako příklad je možné uvést, že díky stresu dochází ke stísnění Qi jater. Tato stísněná Qi se stlačuje a co se stlačuj, se také zahřívá. Tím dochází k patologii vnitřního horka (RE). Vzhledem k tomu, že játra jsou ve vztahu ovládání ke slezině a jejímu párovému orgánu žaludku, dochází také k napadení žaludku tímto patologickým horkem. Pak je to, jako když zapálíme oheň v již zmíněném krbu. Vše rychle shoří a máme hlad. Slezina však co sníme a vypijeme, v těchto nevhodných podmínkách, nedokáže zpracovat, jak má,  a v těle zůstává, co v něm zůstat nemá. Tím dochází k nárůstu tělesné hmotnosti.  Z logiky věci je zřejmé, že zde nedosáhneme výsledku pouze dietou a omezením množství jídla. Zde musíme jít nejdříve cestou odstranění příčiny tvorby horkosti. Z výše uvedeného vyplývá, že dříve než se dáme na cestu hubnutí, je nutné znát stav svého organismu, tj. pomocí stanovení diagnózy zjistit k jakým neblahým procesům v těle dochází..

Roční období ve vztahu k hubnutí

V letních měsících, kdy se člověk pohybuje nejvíce venku, má nejvíce fyzického pohybu a je na čerstvém vzduchu, se zrychluje metabolismus a hubnutí je nejsnadnější. Pokud nemáme zdravotní potíže a evidentně je naše nadváha způsobena nadměrným příjmem potravin a žádným pohybem, je toto letní období obdobím pro hubnutí nejvhodnějším. Pokud však jde o nadváhu způsobenou poruchou fungování organismu, není vhodné čekat na letní měsíce. Zdravotní stav by se díky existující patologii mohl zhoršovat a vedle nadváhy by mohly propuknout další zdravotní potíže.

Masáže

V Číně se pro snížení tělesné hmotnosti využívají zejména masáže tuina. Tyto masáže využívají znalosti meridiánů – drah oběhu energie v těle a znalosti jejich vztahu k jednotlivým orgánům. Zejména v oblasti břicha se nacházejí důležité akupunkturní body ovlivňující snižování nadváhy a masáží se tyto aktivují. Masáž je důležité provádět pravidelně a dlouhodobě. Při masážích je z důvodu nadváhy a tím většího množství tuku v tkáních nutné vyvinout větší tlak.

 

Mirčevská Dalimila